Wydział Matematyczno-Fizyczny to jeden z 13 wydziałów Uniwersytetu Szczecińskiego. Mieści się w zabytkowym budynku przy ulicy Wielkopolskiej 15 w Szczecinie, w niewielkiej odległości od centrum miasta oraz w pobliżu  pięknego Parku Kasprowicza i rozległego Lasku Arkońskiego. Strukturę wydziału tworzą: Instytut Matematyki i Instytut Fizyki.

Potencjał naukowy Wydziału stanowi silna kadra naukowa: 54 pracowników  posiada stopnień naukowy doktora w tym 21 to samodzielni pracownicy  naukowo-dydaktyczni. Wydział posiada dwa uprawnienia do nadawania  stopnia naukowego doktora: jedno w dziedzinie nauk matematycznych w  zakresie matematyki, drugie w dziedzinie nauk fizycznych w zakresie fizyki.

Na Wydziale Matematyczno-Fizycznym prowadzone są badania naukowe – podstawowe – w następujących dyscyplinach: matematyka, fizyka, astronomia oraz badania interdyscyplinarne z astrobiologii. Dynamicznie rozwija się współpraca z ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą.

Wydział posiada ciekawą ofertę dydaktyczną. Na dwóch kierunkach studiów: matematyce i fizyce (na ośmiu specjalnościach) studiuje obecnie  około 250 studentów pierwszego i drugiego stopnia. Na Wydziale prowadzone są również studia trzeciego stopnia (studia doktoranckie) z matematyki i fizyki.